s

ONO

ONO to kompleksowy program wsparcia psychologicznego skierowany do par i małżeństw starających się o poczęcie dziecka.

W ramach ONO Pracownia Psychoedukacji oferuje parom:

- konsultacje psychologiczne
- psychoterapię wspierającą
- treningi relaksacji w trakcie procedur IUI/IVF/ICSI
- psychoterapię pogłębioną dla par/osób indywidualnych z niepłodnością idiopatyczną
- treningi Dobrej Komunikacji i Harmonii dla par

Niepłodność idiopatyczna (niewyjaśnionego pochodzenia) to niemożność posiadania przez parę potomstwa przy braku jakichkolwiek nieprawidłowości fizjologicznych w podstawowych badaniach diagnostycznych.

Występowanie tego rodzaju niepłodności szacuje się na 10-20% wszystkich przypadków i zależy od ilości wykonywanych badań, przyjętych norm i interpretacji uzyskanych wyników. Częstość występowania niepłodności idiopatycznej zmniejsza się. Nie jest to choroba w pełnym tego słowa znaczeniu, ponieważ wiele takich par uzyska ciążę samoistnie, a leczenie tylko przyspieszy ten proces.

Problem niepłodności niewyjaśnionego pochodzenia może wiązać się z trudnościami natury emocjonalnej i seksualnej. Wykazano, że wśród takich par częściej pojawia się depresja i różnego rodzaju zaburzenia seksualności doprowadzające do braku satysfakcji z pożycia partnerskiego. Co należy podkreślić, to w wielu wypadkach po znalezieniu przyczyny niemożności posiadania potomstwa dochodzi do akceptacji tego stanu i powrotu do normalnego współżycia seksualnego.